A hill is 500 m high. Supplies are to be sent across the hill using a canon that can hurl packets at a speed of 125 m/s over the hill. The canon is located at a distance of 800m from the foot of hill and can be moved on the ground at a speed of 2 m/s; so that its distance from the hill can be adjusted. What is the shortest time in which a packet can reach on the ground across the hill ? Take g =10 m/s2.

2 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
7 months ago

This is a Long Answer Type Question as classified in NCERT Exemplar

Explanation- speed of jackets = 125m/s

Height of hill = 500m

To cross the hill vertical component of velocity should be grater than this value uy= 2 g h

= 2 * 10 * 500 = 100 m / s

So u2= ux2+uy2

Horizontal component of initial velocity ux = u 2 - u y 2 = 125 2 - 100 2 = 75 m / s

Time taken to reach the

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering