A transistor is used in common-emitter mode in an amplifier circuit. When a signal of 10 mV is added to the base-emitter voltage, the base current changes by 10µA and the collector current changes by 1.5 mA. The load resistance is 5 kΩ. The voltage gain of the transistor will be ________.

2 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
6 months ago

Ib = 10 µA

IC = 1.5 mA

RL = 50 kW or (Rc)

Base – emitter voltage = 10 mv

R B = V B I B = 1 0 * 1 0 3 1 0 * 1 0 6 = 1 0 3 Ω

A v = ( Δ l C Δ l B ) * ( R C R B )

= 1 . 5 * 1 0 3 1 0 * 1 0 6 * 5 * 1 0 3 1 0 3  

Av = 750

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering