According to Stefan's law of radiation, a black body radiates energy σT 4 from its unit surface area every second where T is the surface temperature of the black body and σ = 5.67 * 10-8 W/m2K4 is known as Stefan's constant. A nuclear weapon may be thought of as a ball of radius 0.5 m. When detonated, it reaches temperature of 106K and can be treated as a black body.
(a) Estimate the power it radiates.
(b) If surrounding has water at 30 C° , how much water can 10% of the energy produced evaporate in 1 s? Sw 4186.0 J/kg K and Lv 22.6
(c) If all this energy U is in the form of radiation, corresponding momentum is p = U/c. How much momentum per unit time does it impart on unit area at a distance of 1 km?
According to Stefan's law of radiation, a black body radiates energy σT 4 from its unit surface area every second where T is the surface temperature of the black body and σ = 5.67 * 10-8 W/m2K4 is known as Stefan's constant. A nuclear weapon may be thought of as a ball of radius 0.5 m. When detonated, it reaches temperature of 106K and can be treated as a black body.
(a) Estimate the power it radiates.
(b) If surrounding has water at 30 C° , how much water can 10% of the energy produced evaporate in 1 s? Sw 4186.0 J/kg K and Lv 22.6
(c) If all this energy U is in the form of radiation, corresponding momentum is p = U/c. How much momentum per unit time does it impart on unit area at a distance of 1 km?
This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar
(a) Power radiated by stefan's law
P= 4 R2)T4
= 5.67
= 1.78 =1.8
(b) Energy available per second U= 1.8 = 18 16J/s
Actual energy required to evaporate water = 10%of 18
=1.8 J/s
Energy used per second to raise the temperature of
Similar Questions for you
According to question, we can write
Heat Released by block = Heat gain by large Ice block
5 × 0.39 × 500 = mice × 335
= 2.91 kg
Given
6a2 = 24
a2 = 4
a = 2m
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b), (c), (d) When the hot milk in the table is transferred to the surroundings by conduction, convection and radiation.
According to newton's law of cooling temperature of the milk falls of exponentially. Heat also will be transferred
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eleven 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

