An adult weighing 600N raises the centre of gravity of his body by 0.25 m while taking each step of 1 m length in jogging. If he jogs for 6 km, calculate the energy utilised by him in jogging assuming that there is no energy loss due to friction of ground and air. Assuming that the body of the adult is capable of converting 10% of energy intake in the form of food, calculate the energy equivalents of food that would be required to compensate energy utilised for jogging.
An adult weighing 600N raises the centre of gravity of his body by 0.25 m while taking each step of 1 m length in jogging. If he jogs for 6 km, calculate the energy utilised by him in jogging assuming that there is no energy loss due to friction of ground and air. Assuming that the body of the adult is capable of converting 10% of energy intake in the form of food, calculate the energy equivalents of food that would be required to compensate energy utilised for jogging.
This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar
Weight of the adult w= mg =600N
Height of each step = h = 0.25m
Total distance travelled = 6km =6000m
Total number of steps = 6000/1= 6000
Total energy utilised in jogging = n mgh
= 6000 600 0.25J
= 9 J
Since 10% of intake energy is ut
Similar Questions for you
Using Newton’s formula,
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) conserving energy between “O” ans ”A”

Ui + Ki = Uf + Kf
0+1/2mv2= mgh + 1/2mv’
(v’)2=v2-2gh = v’= ……….1
Let speed after emerging be v1 then
=1/2mv12=1/2[1/2mv’2]
1/2m(v1)2=1/4m(v’)2=1/4m[v2-2gh]
V1= ………….2
From eqn 1 and 2
So v1 = v’/
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) When a man of mass m climbs up the staircases of height L, work done by the gravitational force on the man is mgl work done by internal muscular forces will be mgL as the change in kinetic is almost zero.
Hence total work done =-
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) m =150g =3/20kg
Time of contact =0.001s
U=126km/h=
V= -35m/s
Change in momentum of the ball = m (v-u)=
=21/2
F= dp/dt=- = - 1.05
Here – negative sign indicates that force will be opposite to the direction of movement of the ball be
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Six 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
