An unpolarised light beam of intensity 2l0 is passed through a polaroid P and then through another polaroid Q which is oriented is such a way that its passing axis makes an angle of 30° relative to that of P. The intensity of the emergent light is

Option 1 - <p><span class="mathml" contenteditable="false"> <math> <mrow> <mfrac> <mrow> <msub> <mrow> <mi>I</mi> </mrow> <mrow> <mn>0</mn> </mrow> </msub> </mrow> <mrow> <mn>4</mn> </mrow> </mfrac> </mrow> </math> </span></p>
Option 2 - <p><span class="mathml" contenteditable="false"> <math> <mrow> <mfrac> <mrow> <msub> <mrow> <mi>I</mi> </mrow> <mrow> <mn>0</mn> </mrow> </msub> </mrow> <mrow> <mn>2</mn> </mrow> </mfrac> </mrow> </math> </span></p>
Option 3 - <p><span class="mathml" contenteditable="false"> <math> <mrow> <mfrac> <mrow> <mn>3</mn> <msub> <mrow> <mi>I</mi> </mrow> <mrow> <mn>0</mn> </mrow> </msub> </mrow> <mrow> <mn>4</mn> </mrow> </mfrac> </mrow> </math> </span></p>
Option 4 - <p><span class="mathml" contenteditable="false"> <math> <mrow> <mfrac> <mrow> <mn>3</mn> <msub> <mrow> <mi>I</mi> </mrow> <mrow> <mn>0</mn> </mrow> </msub> </mrow> <mrow> <mn>2</mn> </mrow> </mfrac> </mrow> </math> </span></p>
3 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
6 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:

I=I0cos230°

=I0 (32)2=34I0 

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

The angle between the plane of vibration and plane of polarization is 90°.

At lower end
Tension, T? = 2g = 20 N (due to the 2 kg block)
Velocity, v? = √ (T? /μ) = √ (20/μ)
Wavelength, λ? = 6 cm

At upper end
Tension, T? = (2 kg + 6 kg)g = 8g = 80 N (due to the block and the rope)
Velocity, v? = √ (T? /μ) = √ (80/μ) = √4 * √ (20/μ) = 2v?

Since frequency (f) remains the same:
f = v?

...Read more

3d = 0.6mm

D = 80cm

= 800mm

Path difference is given by

BP – Andhra Pradesh = Dx

d y D = ( 2 n + 1 ) λ 2   [for Dark fringe at P]

n = 0, for first dark fringe

d y D = λ 2

λ = 2 d D y

= 2 d D × d 2 [ y = d 2 , G i v e n  first dark fringe is observed on the screen directly opposite to one of the slits]

λ = 2 × 0 . 6 × 0 . 6 8 0 0 × 2

λ = 4 5 0 m m

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering