In Young's double slit experiment the two slits are 0.6mm distance apart. Interference pattern is observed on a screen at a distance 80cm from the slits. The first dark fringe is observed on the screen directly opposite to one of the slits. The wavelength of light will be__________nm.
In Young's double slit experiment the two slits are 0.6mm distance apart. Interference pattern is observed on a screen at a distance 80cm from the slits. The first dark fringe is observed on the screen directly opposite to one of the slits. The wavelength of light will be__________nm.
3d = 0.6mm
D = 80cm
= 800mm
Path difference is given by
BP – Andhra Pradesh = Dx
[for Dark fringe at P]
n = 0, for first dark fringe
first dark fringe is observed on the screen directly opposite to one of the slits]
Similar Questions for you
The angle between the plane of vibration and plane of polarization is 90°.
At lower end
Tension, T? = 2g = 20 N (due to the 2 kg block)
Velocity, v? = √ (T? /μ) = √ (20/μ)
Wavelength, λ? = 6 cm
At upper end
Tension, T? = (2 kg + 6 kg)g = 8g = 80 N (due to the block and the rope)
Velocity, v? = √ (T? /μ) = √ (80/μ) = √4 * √ (20/μ) = 2v?
Since frequency (f) remains the same:
f = v?
β = λD / (d? + a? sinωt)
β? - β? = λD/ (d? - a? ) - λD/ (d? + a? )
= λD [ (d? + a? ) - (d? - a? ) / (d? ² - a? ²) ]
= 2λDa? / (d? ² - a? ²)
The distance between two successive bright fringes is fringe width .
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Eight 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
