Given figure shows few data points in a photo electric effect experiment for a certain metal. The minimum energy for ejection of electron from its surface is: (Plancks constant h = 6.62 * 10?³? J.s )
Given figure shows few data points in a photo electric effect experiment for a certain metal. The minimum energy for ejection of electron from its surface is: (Plancks constant h = 6.62 * 10?³? J.s )
Option 1 - <p>1.93eV</p>
Option 2 - <p>2.10eV</p>
Option 3 - <p>2.59eV</p>
Option 4 - <p>2.27eV</p>
5 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
A
Answered by
5 months ago
Correct Option - 4
Detailed Solution:
eVs = hv – φ
At Vs = 0 ⇒ hv = φ
⇒ φ = [6.62 * 10?³?][10¹?][5.5]
⇒ φ = ([6.62 * 10?³?][10¹?][5.5]eV) / [1.6 * 10?¹?]
= 2.27
Similar Questions for you
Kindly go through the solution
Å
Kindly go through the solution
Since
->current = 0
Photocell works on photoelectric effect.
For no emission of electron
λ > λ0
Q λ0 = hc/w0, so λ > hc/w0
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers
Learn more about...

Physics Dual Nature of Radiation and Matter 2021
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
or
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
or
See what others like you are asking & answering
