On complete combustion a litre of petrol gives off heat equivalent to 3*107 J. In a test drive a car weighing 1200 kg. including the mass of driver, runs 15 km per litre while moving with a uniform speed on a straight track. Assuming that friction offered by the road surface and air to be uniform, calculate the force of friction acting on the car during the test drive, if the efficiency of the car engine were 0.5.
On complete combustion a litre of petrol gives off heat equivalent to 3*107 J. In a test drive a car weighing 1200 kg. including the mass of driver, runs 15 km per litre while moving with a uniform speed on a straight track. Assuming that friction offered by the road surface and air to be uniform, calculate the force of friction acting on the car during the test drive, if the efficiency of the car engine were 0.5.
This is a short answer type question as classified in NCERT Exemplar
Energy given by 1 lit of petrol = 3
Efficiency of the car engine=0.5s
Energy used by the car = 0.5
Total distance travelled s = 15km = 15
If f the force of friction= E= f
1.5 = f
F=
F= 1000 N
Similar Questions for you
Using Newton’s formula,
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) conserving energy between “O” ans ”A”

Ui + Ki = Uf + Kf
0+1/2mv2= mgh + 1/2mv’
(v’)2=v2-2gh = v’= ……….1
Let speed after emerging be v1 then
=1/2mv12=1/2[1/2mv’2]
1/2m(v1)2=1/4m(v’)2=1/4m[v2-2gh]
V1= ………….2
From eqn 1 and 2
So v1 = v’/
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) When a man of mass m climbs up the staircases of height L, work done by the gravitational force on the man is mgl work done by internal muscular forces will be mgL as the change in kinetic is almost zero.
Hence total work done =-
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) m =150g =3/20kg
Time of contact =0.001s
U=126km/h=
V= -35m/s
Change in momentum of the ball = m (v-u)=
=21/2
F= dp/dt=- = - 1.05
Here – negative sign indicates that force will be opposite to the direction of movement of the ball be
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Six 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
