The displacement of a particle is given by x = (t – 2)2 where x is in metre and t in seconds. The distance covered by the particle in first 4 seconds is
(a) 4 m
(b) 8 m
(c) 12 m
(d) 16 m
The displacement of a particle is given by x = (t – 2)2 where x is in metre and t in seconds. The distance covered by the particle in first 4 seconds is
(a) 4 m
(b) 8 m
(c) 12 m
(d) 16 m
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) x = (t-2)2
V= dx/dt= 2 (t-2)
And acceleration a = 2

When t =0 v= -4m/s
When t= 2s v= 0m/s
When t= 4s v= 4m/s
Distance travelled = area of graph =area of OAC+area of ABD= =8m
Similar Questions for you
Please find the solution below:
[h] = ML2T-1
[E] = ML2T-2
[V] = ML2T-2C-1
[P] = MLT-1
According to question, we can write
10 =
Average speed
(d) Initial velocity
Final velocity
Change in velocity
Momentum gain is along
Force experienced is along
Force experienced is in North-East direction.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Three 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering


