The electric field at a point associated with a light wave is given by
E = 200
Given : h = 4.14 * 10-15 eVs
If the light fall on a metal surface having a work function of 2.50 eV, the maximum kinetic energy of the photoelectrons will be
The electric field at a point associated with a light wave is given by
E = 200
Given : h = 4.14 * 10-15 eVs
If the light fall on a metal surface having a work function of 2.50 eV, the maximum kinetic energy of the photoelectrons will be
The light wave contains two lights of different frequencies, so
Maximum kinetic energy of the photoelectron = 5.9-2.5 = 3.42 eV
Similar Questions for you
Kindly go through the solution
Å
Kindly go through the solution
Since
->current = 0
Photocell works on photoelectric effect.
For no emission of electron
λ > λ0
Q λ0 = hc/w0, so λ > hc/w0
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Dual Nature of Radiation and Matter 2021
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering