The horizontal range of a projectile fired at an angle of 15° is 50 m. If it is fired with the same speed at an angle of 45°, its range will be

(a) 60 m

(b) 71 m

(c) 100 m

(d) 141 m

3 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
7 months ago

This is a Multiple Choice Questions as classified in NCERT Exemplar

Answer- c

Explanation - we know that θ =150 and R= 50m

Range, R= u 2 s i n 2 θ g

50 = u 2 s i n 2 * 15 g

So u2= 980

So u = 980 = 7 * 2 * 5 m/s

So u= 14 * 2.23 = 31.304m/s

θ = 450, R= u 2 s i n 2 ( 45 ) 9.8 = u 2 g

R= ( 14 5 ) 2 g = 14 * 14 * 5 9.8 = 100 m

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering