The intensity of the light from a bulb incident on a surface is 0.22 W/m2. The amplitude of the magnetic field in this light – wave is__________ * 10-9 T.
(Given : Permittivity of vacuum speed of light in vacuum c = 3 * 108 ms-1)
The intensity of the light from a bulb incident on a surface is 0.22 W/m2. The amplitude of the magnetic field in this light – wave is__________ * 10-9 T.
(Given : Permittivity of vacuum speed of light in vacuum c = 3 * 108 ms-1)
Similar Questions for you
According to definition of displacement current, we can write
s? = -? + k? ∴ s? = (-? +k? )/√2
I = P/ (4πr²) . (i)
and I = (1/2)ε? E? ²c . (ii)
From (i) and (ii)
P/ (4πr²) = (1/2)ε? E? ²c
E? = √ (2P/ (4πε? r²c) ; E? = √ (9×10? ×2×15)/ (15×15×10? ×3×10? ) = 2×10? ³ V/m
d_lm = Distance covered by transmitting antenna + Distance covered by receiving antenna
⇒ d_lm = √ (2Rh_transmitting) + √ (2Rh_receiving)
⇒ d_lm = √ (2 × 64 × 10? × 20) + √ (2 × 64 × 10? × 5) = 16000 + 8000 = 24000m
When h_receiving = 0 then
d_2m = √ (2 × 64 × 10? × 20) = 16000m
% increment = (8000/16000
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Electromagnetic Waves 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering