The potential energy function for a particle executing linear SHM is given by V(x)= kx where k is the force constant of the oscillator. For k = 0.5N/m, the graph of V(x) versus x is shown in the figure. A particle of total energy E turns back when it reaches x x = ± m . If V and K indicate the P.E. and K.E., respectively of the particle at x = +xm, then which of the following is correct?
(a) V = O, K = E
(b) V = E, K = O
(c) V < E, K = O
(d) V = O, K < E.

The potential energy function for a particle executing linear SHM is given by V(x)= kx where k is the force constant of the oscillator. For k = 0.5N/m, the graph of V(x) versus x is shown in the figure. A particle of total energy E turns back when it reaches x x = ± m . If V and K indicate the P.E. and K.E., respectively of the particle at x = +xm, then which of the following is correct?
(a) V = O, K = E
(b) V = E, K = O
(c) V < E, K = O
(d) V = O, K < E.

This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) Total energy is E=KE+PE……………1
When particle is at x =xm i.e at extreme position, returns back. Hence at x=xm and x=0 KE=0
From eqn1
E= PE+0 = PE= V (xm)=1/2kxm2
Similar Questions for you
Using Newton’s formula,
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) conserving energy between “O” ans ”A”

Ui + Ki = Uf + Kf
0+1/2mv2= mgh + 1/2mv’
(v’)2=v2-2gh = v’= ……….1
Let speed after emerging be v1 then
=1/2mv12=1/2[1/2mv’2]
1/2m(v1)2=1/4m(v’)2=1/4m[v2-2gh]
V1= ………….2
From eqn 1 and 2
So v1 = v’/
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) When a man of mass m climbs up the staircases of height L, work done by the gravitational force on the man is mgl work done by internal muscular forces will be mgL as the change in kinetic is almost zero.
Hence total work done =-
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) m =150g =3/20kg
Time of contact =0.001s
U=126km/h=
V= -35m/s
Change in momentum of the ball = m (v-u)=
=21/2
F= dp/dt=- = - 1.05
Here – negative sign indicates that force will be opposite to the direction of movement of the ball be
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Six 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
