Two blocks of masses 10kg and 30kg are placed on the same straight line with coordinate (0, 0) cm and (x, 0) cm respectively. The block of 10kg is moved on the same line through a distance of 6cm towards the other block. The distance through which the block of 30kg must be moved to keep the position of centre of mass of the system unchanged is:

Option 1 - <p>4cm towards the 10kg block</p>
Option 2 - <p>2cm away from the 10kg block</p>
Option 3 - <p>2cm away from the 10kg block</p>
Option 4 - <p>4cm away from the 10kg block</p>
9 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
6 months ago
Correct Option - 3
Detailed Solution:

To keep,   Δ α c m = 0

     

      M 1 Δ x 1 + M 2 Δ X 2 = 0          

1 0 * 6 + 3 0 Δ X 2 = 0      

Δ X 2 = 1 0 * 6 3 0

Δ X 2 = 2 c m        

i.e. 2 cm towards the 10 kg block.

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics System of Particles and Rotational Motion 2025

Physics System of Particles and Rotational Motion 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering