Two bodies of masses m1 = 5kg and m2 = 3kg are connected by a light string going over a smooth light pulley on a smooth inclined plane as shown in the figure. The system is at rest. The force exerted by the inclined plane on the body of mass m1 will be:
[Take g = 10 ms-2]
Two bodies of masses m1 = 5kg and m2 = 3kg are connected by a light string going over a smooth light pulley on a smooth inclined plane as shown in the figure. The system is at rest. The force exerted by the inclined plane on the body of mass m1 will be:
[Take g = 10 ms-2]
m1 = 5kg
m2 = 3kg
As m1 is in rest -
T = mgg = 30
N = m1 g cosq
T =
->sinθ
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering







