Two spherical balls having equal masses with radius of 5cm each are thrown upwards along the same vertical direction at an interval of 3s with the same initial velocity of 35m/s, then these balls collide at a height of………….. m. (Take g = 10 m/s2)

9 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
6 months ago

y1 = y2

=> 3 5 t 1 2 g t 2 = 3 5 ( t 3 ) 1 2 g ( t 3 ) 2

=> 35 * 3 = 1 2 g ( t + t 3 ) * 3

105 = 1 0 2 * 3 * ( 2 t 3 )

t = 5

y 1 = 3 5 * 5 1 2 * 1 0 * 5 2  

= 50 m

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

According to question, we can write

 10 = 1 2 a t 2 . . . . . . . . . . . . . . . ( 1 ) a n d                        

1 0 + x = 1 2 a ( 2 t ) 2 . . . . . . . . . . . . . . . . ( 2 )  

X = 1 2 A [ ( 2 t ) 2 t 2 ] = 3 ( 1 2 a t 2 ) = 3 0 m  

 

Average speed = 4 v 2 3 v

= 4 v 3

(d) Initial velocity  = - v j ˆ

Final velocity = v i ˆ

Change in velocity  = v i ˆ - ( - v j ˆ )

= v ( i ˆ + j ˆ ) Momentum gain is along i ˆ + j ˆ

 Force experienced is along i ˆ + j ˆ

  Force experienced is in North-East direction.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Motion in Straight Line 2025

Physics Motion in Straight Line 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering