When monochromatic light of wavelength 620 nm is used to illuminate a metallic surface, the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted is 1 eV. Find the maximum kinetic energy of photoelectron emitted (in eV) if a wavelength of 155 nm is used on the same metallic surface. (hc = 1240 eV-nm)

3 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
5 months ago

In case 1, E? = 2eV; φ? ? = E? - KE? = 1eV
In case 2, E? = 12400/1550 = 8eV; max.KE = 8eV - 1eV = 7eV

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Dual Nature of Radiation and Matter 2021

Physics Dual Nature of Radiation and Matter 2021

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering