11.20 (a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated emitter of an evacuated tube impinge on the collector maintained at a potential difference of 500 V with respect to the emitter. Ignore the small initial speeds of the electrons. The specific charge of the electron, i.e., its e/m is given to be 1.76 * 1011 C kg–1.

(b) Use the same formula you employ in (a) to obtain electron speed for a collector potential of 10 MV. Do you see what is wrong ? In what way is the formula to be modified?

11 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.20 Potential difference across evacuated tube, V = 500 V

Specific charge of electron, e/m = 1.76 *1011 C/kg

The speed of each emitted electron is given by the relation of kinetic energy as

Ekinetic = 12mv2 = eV

v=2eVm = 2Vem = 2*500*1.76*1011 = 13.27 *106 m/s

Therefore, the speed of each emitted electron is 13.27 *106 m/s

Collector potential, V = 10 MV =

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering