11.21 (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20 * 106 m s –1 is subject to a magnetic field of 1.30 * 10–4 T normal to the beam velocity. What is the radius of the circle traced by the beam, given e/m for electron equals 1.76 * 1011C kg–1.
(b) Is the formula you employ in (a) valid for calculating radius of the path of a 20 MeV electron beam? If not, in what way is it modified?
[Note: Exercises 11.20(b) and 11.21(b) take you to relativistic mechanics which is beyond the scope of this book. They have been inserted here simply to emphasize the point that the formulas you use in part (a) of the exercises are not valid at very high speeds or energies. See answers at the end to know what 'very high speed or energy' means.]
11.21 (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20 * 106 m s –1 is subject to a magnetic field of 1.30 * 10–4 T normal to the beam velocity. What is the radius of the circle traced by the beam, given e/m for electron equals 1.76 * 1011C kg–1.
(b) Is the formula you employ in (a) valid for calculating radius of the path of a 20 MeV electron beam? If not, in what way is it modified?
[Note: Exercises 11.20(b) and 11.21(b) take you to relativistic mechanics which is beyond the scope of this book. They have been inserted here simply to emphasize the point that the formulas you use in part (a) of the exercises are not valid at very high speeds or energies. See answers at the end to know what 'very high speed or energy' means.]
11.21 Speed of the electron, v = 5.20
Magnetic field experienced by the electron, B = 1.30 T
Specific charge of electron, e/m = 1.76 C/kg
Charge of an electron e = 1.60 C
Mass of electron, m = 9.1 kg
The force exerted on the electron is given as
F =
= , where = angle between the magnetic field and
Similar Questions for you
Based on theory
z² × (13.6) (1 - ¼) = 3 × (13.6)
z = 2 . (i)
h/√2mk? = (1/2.3) × h/√2mk?
=> k? = (2.3)²k? = 5.25k? (ii)
Now, k? = E? - Φ
k? = E? - Φ = z²E? - Φ
∴ k? /k? = (10.2 - Φ)/ (4 × 10.2 - Φ) = 1/5.25
=> Φ = 3eV
- (i)
- (ii)
from (i) & (ii)
ev
hu = hu0 + K.E
Cases u = 2u0
h2u0 = hu0 + K.E1
K.E1 = hu0
- (1)
Now, cases 2
h 5u0 = hu0 + k.E2
k.E2 = 4hu0
v2 =
v2 = 2v1
This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar
Sol:
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering