11.28 A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependence of photoelectric emission, since it gives a number of spectral lines ranging from the UV to the red end of the visible spectrum. In our experiment with rubidium photo-cell, the following lines from a mercury source were used:
= 3650 Å, = 4047 Å, = 4358 Å, = 5461 Å, = 6907 Å,
The stopping voltages, respectively, were measured to be:
= 1.28 V, = 0.95 V, = 0.74 V, = 0.16 V, = 0 V
Determine the value of Planck's constant h, the threshold frequency and work function for the material.
[Note: You will notice that to get h from the data, you will need to know e (which you can take to be 1.6 C). Experiments of this kind on Na, Li, K, etc. were performed by Millikan, who, using his own value of e (from the oil-drop experiment) confirmed Einstein's photoelectric equation and at the same time gave an independent estimate of the value of h.]
11.28 A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependence of photoelectric emission, since it gives a number of spectral lines ranging from the UV to the red end of the visible spectrum. In our experiment with rubidium photo-cell, the following lines from a mercury source were used:
= 3650 Å, = 4047 Å, = 4358 Å, = 5461 Å, = 6907 Å,
The stopping voltages, respectively, were measured to be:
= 1.28 V, = 0.95 V, = 0.74 V, = 0.16 V, = 0 V
Determine the value of Planck's constant h, the threshold frequency and work function for the material.
[Note: You will notice that to get h from the data, you will need to know e (which you can take to be 1.6 C). Experiments of this kind on Na, Li, K, etc. were performed by Millikan, who, using his own value of e (from the oil-drop experiment) confirmed Einstein's photoelectric equation and at the same time gave an independent estimate of the value of h.]
11.28 Einstein's photoelectric equation is given as:
=
………..(1)
where
Stopping potential
h = Planck's constant
e = Charge of an electron
Speed of light, c = 3 m/s
It can be concluded from equation (1) that is directly proportional to frequency
Now frequency can be expressed as
Then,
= = Hz = 8.219
Similar Questions for you
Based on theory
z² × (13.6) (1 - ¼) = 3 × (13.6)
z = 2 . (i)
h/√2mk? = (1/2.3) × h/√2mk?
=> k? = (2.3)²k? = 5.25k? (ii)
Now, k? = E? - Φ
k? = E? - Φ = z²E? - Φ
∴ k? /k? = (10.2 - Φ)/ (4 × 10.2 - Φ) = 1/5.25
=> Φ = 3eV
- (i)
- (ii)
from (i) & (ii)
ev
hu = hu0 + K.E
Cases u = 2u0
h2u0 = hu0 + K.E1
K.E1 = hu0
- (1)
Now, cases 2
h 5u0 = hu0 + k.E2
k.E2 = 4hu0
v2 =
v2 = 2v1
This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar
Sol:
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering