11.29 The work function for the following metals is given:

Na: 2.75 eV; K: 2.30 eV; Mo: 4.17 eV; Ni: 5.15 eV. Which of these metals will not give photoelectric emission for a radiation of wavelength 3300 Å from a He-Cd laser placed 1 m away from the photocell? What happens if the laser is brought nearer and placed 50 cm away ?

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.29 Wavelength of the radiation, λ = 3300 Å = 3300 * 10 - 10 m

Speed of light, c = 3 * 10 8 m/s

Planck's constant, h = 6.626 * 10 - 34 Js

The energy of the incident radiation is given as:

E = h c λ

= 6.626 * 10 - 34 * 3 * 10 8 3300 * 10 - 10 = 6.024 * 10 - 19 J = 6.024 * 10 - 19 1.6 * 10 - 19 eV = 3.765 eV

It can be observed that the energy of incident radiation is greater than the work function of Na and

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering