11.31 Crystal diffraction experiments can be performed using X-rays, or electrons accelerated through appropriate voltage. Which probe has greater energy? (For quantitative comparison, take the wavelength of the probe equal to 1 Å, which is of the order of inter-atomic spacing in the lattice) ( = 9.11 * 10–31 kg).

2 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
P
8 months ago

11.31 Wavelength of the light emitted from probe, λ = 1 Å = 1 * 10 - 10 m

Mass of the electron, me = 9.11 * 10 - 31 kg

Planck's constant, h = 6.626 * 10 - 34 Js

Charge of an electron, e = 1.6 * 10 - 19 C

Speed of light, c = 3 *108
 m/s

The kinetic energy of the electron is given as :

E k = 1 2 m e v 2 ……………(1)

The de Broglie wavelength is given by

λ = h p ,where p = m

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

This is a Short Answer Type Questions as classified in NCERT Exemplar

Sol:

f(x)=2x23x2x2=2x24x+x2x2=2x(x2)+1(x2)x2=(2x+1)(x2)x2=2x+1limx2f(x)=2x+1=limh02(2h)+1=4+1=5limx2+f(x)=2x+1=limh02(2+h)+1=4+1=5limx2f(x)=5Aslimx2f(x)=limx2+f(x)=limx2f(x)=5Hence,f(x)iscontinuousatx=2.

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering