4.10 On an open ground, a motorist follows a track that turns to his left by an angle of 60 after every 500 m. Starting from a given turn; specify the displacement of the motorist at the third, sixth and eighth turn. Compare the magnitude of the displacement with the total path length covered by the motorist in each case.
4.10 On an open ground, a motorist follows a track that turns to his left by an angle of 60 after every 500 m. Starting from a given turn; specify the displacement of the motorist at the third, sixth and eighth turn. Compare the magnitude of the displacement with the total path length covered by the motorist in each case.
4.10

Since the motorist taking the 60° turn after every 500m, It will form a perfect hexagon of side 500m after 6 turns.
Suppose the motorist starts from point A. From A, turns 60° to reach B (first turn), then to C and so on.
1. At third turn, The magnitude of displacement = DG + GA = 500m + 500m
Similar Questions for you
Please find the solution below:
after 10 kicks,
v? = 3tî v? = 24cos 60°î + 24sin 60°? = 12î + 12√3?
v? = v? – v? = (12 – 3t)î + 12√3?
It is minimum when 12 - 3t = 0 ⇒ t = 4sec
ω = θ² + 2θ
α = (ωdω)/dθ = (θ² + 2θ) (2θ + 2)
At θ = 1rad.
ω = 3rad/s and α = 12rad/s²
a? = αR = 12 m/s² a? = ω²R = 9 m/s² A? = √ (a? ² + a? ²) = 15 m/s²
a? = v? ²/4r
a_A? = (v? ²/r²) × r = v? ²/r
a_A = 3v? ²/4r
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering

