5.10 A body of mass 0.40 kg moving initially with a constant speed of 10 m s-1 to the north is subject to a constant force of 8.0 N directed towards the south for 30 s. Take the instant the force is applied to be t = 0, the position of the body at that time to be x = 0, and predict its position at t = –5 s, 25 s, 100 s.
5.10 A body of mass 0.40 kg moving initially with a constant speed of 10 m s-1 to the north is subject to a constant force of 8.0 N directed towards the south for 30 s. Take the instant the force is applied to be t = 0, the position of the body at that time to be x = 0, and predict its position at t = –5 s, 25 s, 100 s.
Given, the mass of the body = 0.4 kg, Initial speed = 10m/s, Initial force, Retarding force, F = - 8 N
(a) At t = -5s, Due to constant speed, the acceleration of the body = 0
From the relation, s = ut + (1/2)at2, we get
s = 10 + 0 = -50 m
At t = 25s, The acceleration of the body due to retarding fo
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





