5.11 A truck starts from rest and accelerates uniformly at 2.0 m s-2. At t = 10 s, a stone is dropped by a person standing on the top of the truck (6 m high from the ground). What are the (a) velocity, and (b) acceleration of the stone at t = 11s? (Neglect air resistance.)

10 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

The acceleration of the truck, a = 2 m/s2, t = 10 s, Initial velocity, u = 0, from the equation v = u + at, we get v = 2 *10 = 20 m/s

At time t = 11 s, the horizontal component of the velocity Vx remains unchanged due to no air resistance. Hence Vx = 20 m/s

The vertical component of the velocity Vy is ex

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering