5.13 A man of mass 70 kg stands on a weighing scale in a lift which is moving

(a) Upwards with a uniform speed of 10 m s-1

 

(b) Downwards with a uniform acceleration of 5 m s-2

 

(c) Upwards with a uniform acceleration of 5 m s-2. What would be the readings on the scale in each case?

 

(d) What would be the reading if the lift mechanism failed and it hurtled down freely under gravity?

34 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

The mass of the man, m = 70 kg, g = 10 m/s2, Let W be the reading on the weighing scale

(a) When the lift is moving upward with uniform speed of 10 m/s, the acceleration = 0

The value of W is given by W = mg = 70 *10 = 700 N

 

(b) The lift is moving downward with acceleration, a = 5m/s2 Using Newton's 2n

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering