5.15 Two bodies of masses 10 kg and 20 kg respectively kept on a smooth, horizontal surface are tied to the ends of a light string. A horizontal force F = 600 N is applied to (i) A, (ii) B along the direction of string. What is the tension in the string in each case?
5.15 Two bodies of masses 10 kg and 20 kg respectively kept on a smooth, horizontal surface are tied to the ends of a light string. A horizontal force F = 600 N is applied to (i) A, (ii) B along the direction of string. What is the tension in the string in each case?


Mass of the body A, m1 = 10 kg, mass of the body B, m2 = 20 kg, Horizontal force = 600 N
Total mass of the system, m =m1 + m2 = 30 kg
From the relation F = ma, we get a = 600 / 30 = 20 m/s2
(i) When the force is applied on A
F – T = m1a or T = F - m1a = 600 – 10 = 400 N
(ii) When the force is applied
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





