5.18 Two billiard balls each of mass 0.05 kg moving in opposite directions with speed 6 m s-1collide and rebound with the same speed. What is the impulse imparted to each ball due to the other?
5.18 Two billiard balls each of mass 0.05 kg moving in opposite directions with speed 6 m s-1collide and rebound with the same speed. What is the impulse imparted to each ball due to the other?
Mass of each ball, m = 0.05 kg
Initial velocity of each ball, u = 6 m/s
The initial momentum of each ball before collision = mu = 0.05 x 6 = 0.3 kg-m/s
After the collision, the ball changes the direction of motion without the change in magnitude of the velocity, so
The final momentum after collision of
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





