5.2 A pebble of mass 0.05 kg is thrown vertically upwards. Give the direction and magnitude of the net force on the pebble,
(a) During its upward motion
(b) During its downward motion
(c) At the highest point where it is momentarily at rest. Do your answers change if the pebble was thrown at an angle of 45° with the horizontal direction?
(Ignore air resistance.)
5.2 A pebble of mass 0.05 kg is thrown vertically upwards. Give the direction and magnitude of the net force on the pebble,
(a) During its upward motion
(b) During its downward motion
(c) At the highest point where it is momentarily at rest. Do your answers change if the pebble was thrown at an angle of 45° with the horizontal direction?
(Ignore air resistance.)
(a) During the upward motion f the pebble, the acceleration due to gravity acts downwards. The magnitude of the force is
F = MA = 0.05 kg 10 m/s2 = 0.5 N and the direction of force is downwards.
(b) During its downward motion – the force is 0.5 N and the direction is downwards.
(c) When the pebble
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





