5.27 A helicopter of mass 1000 kg rises with a vertical acceleration of 15 m s-2. The crew and the passengers weigh 300 kg. Give the magnitude and direction of the

(a) Force on the floor by the crew and passengers

 

(b) Action of the rotor of the helicopter on the surrounding air

 

(c) Force on the helicopter due to the surrounding air

24 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Given

Mass of the helicopter m1 = 1000 kg

Mass of the crew and passenger m2 = 300 kg

The vertical acceleration of the helicopter, a = 15 m/s2 and acceleration due to gravity g = 10 m/s2

The total mass of the system, m = m1 + m2 = 1000 + 300 = 1300 kg

(a) Force on the floor by the crew and passengers :

R

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering