5.33 A monkey of mass 40 kg climbs on a rope (Fig. 5.20) which can stand a maximum tension of 600 N. In which of the following cases will the rope break: the monkey
(a) Climbs up with an acceleration of 6 m s-2
(b) Climbs down with an acceleration of 4 m s-2
(c) Climbs up with a uniform speed of 5 m s-1
(d) Falls down the rope nearly freely under gravity?
(Ignore the mass of the rope)

5.33 A monkey of mass 40 kg climbs on a rope (Fig. 5.20) which can stand a maximum tension of 600 N. In which of the following cases will the rope break: the monkey
(a) Climbs up with an acceleration of 6 m s-2
(b) Climbs down with an acceleration of 4 m s-2
(c) Climbs up with a uniform speed of 5 m s-1
(d) Falls down the rope nearly freely under gravity?
(Ignore the mass of the rope)

Mass of the monkey = 40 kg
Maximum tension of the rope Tmax = 600 N
(a) When the monkey climbs up with an acceleration of 6m / s2
Tension in the rope, T – mg = ma
T = m (g+a) = 40 (10+6)= 640 N
Since T > Tmax, the rope will break
(b) When the monkey climbs down with an acceleration of 4m/s2
Tension in t
Similar Questions for you
= 0.92 * 1260 = 1161 m/s
For 2 kg block
T – 2g sin37 = 2a . (i)
For 4 kg block
4g – 2T =
2g – T = a . (ii)
T = (2g – a)
2g – a – 2g × = 2a
3a = 2g ×
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering





