5.34 Two bodies A and B of masses 5 kg and 10 kg in contact with each other rest on a table against a rigid wall (Fig. 5.21). The coefficient of friction between the bodies and the table is

0.15. A force of 200 N is applied horizontally to A. What are

(a) The reaction of the partition

(b) The action-reaction forces between A and B ? What happens when the wall is removed?

Does the answer to (b) change, when the bodies are in motion?

Ignore the difference between μs and μk

 

29 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the body A,  mA = 5 kg

Mass of the body B,  mB = 10 kg

Applied force = 200 N

Coefficient of friction between the bodies and the table, μs = 0.15

(a) The frictional force is given by the relation

fs = μ  ( mA + mB )g = 0.15 * (5+10)= 22.5 N. towards left

Hence, the force on the partition = 200 – 22.5 N = 177.5 N, a

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering