5.35 A block of mass 15 kg is placed on a long trolley. The coefficient of static friction between the block and the trolley is 0.18. The trolley accelerates from rest with 0.5 m s-2 for 20 s and then moves with uniform velocity.

Discuss the motion of the block as viewed by

(a) A stationary observer on the ground

(b) An observer moving with the trolley

15 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the block = 15 kg

Coefficient of static friction between the block and the trolley  μ = 0.18

Acceleration of the trolley = 0.5 m/s2

(a) Force experienced by block, F = MA = 15 * 0.5 = 7.5 N. This fore acts in the direction of motion of the trolley

Force of friction, Ff = μmg = 0.18 *15*10 N = 27 N

Force ex

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering