5.37 A disc revolves with a speed of 3313 rev/min, and has a radius of 15 cm. Two coins are placed at 4 cm and 14 cm away from the centre of the record. If the co-efficient of friction between the coins and the record is 0.15, which of the coins will revolve with the record ?

23 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Speed of revolution of the disc, n = 3313 rev/min = 100/3 rpm = 100/ (3 *60)=0.56rps

Angular acceleration ω = 2 πn = 2 *227*0.56 = 3.492 rad/s

The coins revolve with the disc. The centripetal force is provided by the frictional force mv2/rμmg …. (1)

As v = r ω , the above equation becomes mr ω2/rμmg

μg/ω2

  (0.15 *10)/3.4922 = 12 cm

For coin A, r = 4 cm

The con

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering