6.22 A person trying to lose weight (dieter) lifts a 10 kg mass, one thousand times, to a height of 0.5 m each time. Assume that the potential energy lost each time she lowers the mass is dissipated.
(a) How much work does she do against the gravitational force ?
(b) Fat supplies 3.8 * 107J of energy per kilogram which is converted to mechanical energy with a 20% efficiency rate. How much fat will the dieter use up?
6.22 A person trying to lose weight (dieter) lifts a 10 kg mass, one thousand times, to a height of 0.5 m each time. Assume that the potential energy lost each time she lowers the mass is dissipated.
(a) How much work does she do against the gravitational force ?
(b) Fat supplies 3.8 * 107J of energy per kilogram which is converted to mechanical energy with a 20% efficiency rate. How much fat will the dieter use up?
6.22 Mass lifted, m = 10 kg
Height to which the mass lifted, h = 0.5 m
No of repetitions, n = 1000
(a) Work done against gravitational force,
W = nmgh = 1000 49050 J
(b) Mechanical energy supplied by 1 kg fat, with 20% efficiency rate = 0.2 3.8 = 0.76 J/kg
Fat used by dieter = 49050 / (0.76 kg =
Similar Questions for you
Using Newton’s formula,
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b) conserving energy between “O” ans ”A”

Ui + Ki = Uf + Kf
0+1/2mv2= mgh + 1/2mv’
(v’)2=v2-2gh = v’= ……….1
Let speed after emerging be v1 then
=1/2mv12=1/2[1/2mv’2]
1/2m(v1)2=1/4m(v’)2=1/4m[v2-2gh]
V1= ………….2
From eqn 1 and 2
So v1 = v’/
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(b, d) When a man of mass m climbs up the staircases of height L, work done by the gravitational force on the man is mgl work done by internal muscular forces will be mgL as the change in kinetic is almost zero.
Hence total work done =-
This is a multiple choice answer as classified in NCERT Exemplar
(c) m =150g =3/20kg
Time of contact =0.001s
U=126km/h=
V= -35m/s
Change in momentum of the ball = m (v-u)=
=21/2
F= dp/dt=- = - 1.05
Here – negative sign indicates that force will be opposite to the direction of movement of the ball be
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
