7.19 A hoop of radius 2 m weighs 100 kg. It rolls along a horizontal floor so that its centre of mass has a speed of 20 cm/s. How much work has to be done to stop it?

4 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Radius of the hoop, r = 2 m, mass of the hoop, m = 100 kg, velocity of the hoop, v = 20 cm /s = 0.2 m/s

Total energy of the hoop = Translational KE + Rotational KE = θ1 m α + α

Moment of inertia about the centre, I = mr2

So the total energy = 12 m v2 + 12Iω2

Since v = r 12 we get

Total energy = v2 m 12mr2ω2 + ω = 12

Required work t

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering