7.20 The oxygen molecule has a mass of 5.30 * 10-26 kg and a moment of inertia of 1.94*10-46 kg m2 about an axis through its centre perpendicular to the lines joining the two atoms. Suppose the mean speed of such a molecule in a gas is 500 m/s and that its kinetic energy of rotation is two thirds of its kinetic energy of translation. Find the average angular velocity of the molecule.

11 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the oxygen molecule, m = 5.30 * 10-26 kg

Moment of inertia, I = 1.94*10-46 kg m2

Velocity of the oxygen molecule, v = 500 m/s

the separation of atoms in oxygen molecule = 2r.

the mass of each oxygen atom = (m/2)

Moment of inertia I can be calculated as I = (m/2)r2 + (m/2)r2

hence r = I / m

r = sqrt (1

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering