7.22 As shown in Fig.7.40, the two sides of a step ladder BA and CA are 1.6 m long and hinged at A. A rope DE, 0.5 m is tied half way up. A weight 40 kg is suspended from a point F, 1.2 m from B along the ladder BA. Assuming the floor to be frictionless and neglecting the weight of the ladder, find the tension in the rope and forces exerted by the floor on the ladder. (Take g = 9.8 m/s2)          

(Hint: Consider the equilibrium of each side of the ladder separately.)

9 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

The given situation can be shown as

NB = force exerted on the ladder by the floor point B

NB = force exerted on the ladder by the floor point B

T = Tension in the rope

BA = CA = 1.6 m, DE = 0.5 m and BF = 1.2 m

Mass of the weight, m = 40 kg

The perpendicular drawn from point A on the floor BC, this inters

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering