7.9 A car weighs 1800 kg. The distance between its front and back axles is 1.8 m. Its centre of gravity is 1.05 m behind the front axle. Determine the force exerted by the level ground on each front wheel and each back wheel.

11 Views|Posted 8 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
8 months ago

Mass of the car, m = 1800 kg

Distance between the front and rear axles, d = 1.8 m

Distance between C.G. and the front axle = 1.05 m

Let Rf and Rb be the force exerted from ground at front and rear axles respectively.

Rf + Rb = mg = 1800 x 9.8 N = 17640 N ……. (i)

For rotational equilibrium around C.G. we

...Read more

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

L ? = r ? * m v ?

= ( 3 i ^ ? j ^ ) * ( 3 j ^ + k ^ )

= 9 k ^ + 3 ( ? j ^ ) ? i ^

= ? i ^ ? 3 j ^ + 9 k ^

| L ? | = 1 + 9 + 8 1 = 9 1

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

physics ncert solutions class 11th 2023

physics ncert solutions class 11th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering