A man is standing on top of a building 100 m high. He throws two balls vertically, one at t = 0 and other after a time interval (less than 2 seconds). The later ball is thrown at a velocity of half the first. The vertical gap between first and second ball is +15 m at t = 2 s. The gap is found to remain constant. Calculate the velocity with which the balls were thrown and the exact time interval between their throw.
A man is standing on top of a building 100 m high. He throws two balls vertically, one at t = 0 and other after a time interval (less than 2 seconds). The later ball is thrown at a velocity of half the first. The vertical gap between first and second ball is +15 m at t = 2 s. The gap is found to remain constant. Calculate the velocity with which the balls were thrown and the exact time interval between their throw.
This is a long answer type question as classified in NCERT Exemplar
let speed of two balls be V1and V2
Where v1=2v and v2=v and y1and y2 be the distance covered
So y1= and y2=
So y1-y2= 15
V2=
So clearly we can say v1=20 and v2=10
And y1=20m and y2=5m
If t2 is the time taken by ball 2 through a dist
Similar Questions for you
Please find the solution below:
[h] = ML2T-1
[E] = ML2T-2
[V] = ML2T-2C-1
[P] = MLT-1
According to question, we can write
10 =
Average speed
(d) Initial velocity
Final velocity
Change in velocity
Momentum gain is along
Force experienced is along
Force experienced is in North-East direction.
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Three 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering


