A man wants to reach from A to the opposite corner of the square C (Fig. 4.10). The sides of the square are 100 m. A central square of 50m * 50m is filled with sand. Outside this square, he can walk at a speed 1 m/s. In the central square, he can walk only at a speed of v m/s (v < 1). What is smallest value of v for which he can reach faster via a straight path through the sand than any path in the square outside the sand?

2 Views|Posted 7 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
7 months ago

This is a Long Answer Type Question as classified in NCERT Exemplar

Explanation – Tsand= A P + Q C 1 + P Q v = 25 2 + 25 2 1 + 50 2 v

 = 50 2 + 50 2 v = 50 2 1 v + 1

Time taken Toutside= A R + R C 1 s

AR= 75 2 + 25 2 = 25 10 m

RC= AR= 25 10 m

Toutside= 2AR= 50 10 s

Tsandoutside  . so After solving we get velocity is greater v= 0.81m/s

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 11th Chapter Four 2025

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering