A signal of 0.1 kW is transmitted in a cable. The attenuation of cable is -5dB per km and cable length is 20km. The power received at receiver is 10-xW. The value of x is…………………
[Given in dB = 10 log10
A signal of 0.1 kW is transmitted in a cable. The attenuation of cable is -5dB per km and cable length is 20km. The power received at receiver is 10-xW. The value of x is…………………
[Given in dB = 10 log10
Sound level is given in dB = 10 log
As sound level decreases 5 dB every km,
So, in 20 km sound level will decrease by 20 * 5 = 100 dB.
x = 8
Similar Questions for you
According to question, we can write
Increment in height of tower = h2 – h1 = 500 – 125 = 375 m
Low pass filter will allow low frequency signal to pass while high pass filter allow high frequency to pass through
µ = A? /A? = 0.5 {A? = 20 volt, A? = 40 volt}
m (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10? }
c (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10×10³}
C? (t) = (A? + A? sin ω? t) sin ω? t ⇒ A? {1+ µsin ω? t} sin ω? t
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
