A transmitting antenna has a height of 320 m and that of receiving antenna is 2000m. The maximum distance between them for satisfactory communication in line of sight mode is 'd'. The value of 'd' is……….km.

3 Views|Posted 6 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
6 months ago

d = 2 R h T + 2 R h R

d m = ( 2 * 6 4 0 0 * 1 0 3 * 3 2 0 + 2 * 6 4 0 0 * 1 0 3 * 2 0 0 0 )

= 224 km

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Similar Questions for you

According to question, we can write

  d = 2 h R d 2 d 1 = h 2 h 1 h 2 = ( d 2 d 1 ) 2 h 1 = ( 2 1 ) 2 × 1 2 5 = 5 0 0 m

Increment in height of tower = h2 – h1 = 500 – 125 = 375 m

Low pass filter will allow low frequency signal to pass while high pass filter allow high frequency to pass through

µ = A? /A? = 0.5 {A? = 20 volt, A? = 40 volt}
m (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10? }
c (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10×10³}
C? (t) = (A? + A? sin ω? t) sin ω? t ⇒ A? {1+ µsin ω? t} sin ω? t

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering