The height of a transmitting antenna at the top of a tower is 25m and that of receiving antenna is, 49m. The maximum distance between them, for satisfactory communication is LOS (Line-Of-Sight) is The value of K is___________.
(Assume radius of Earth is 64 * 10+5m) [Calculate upto nearest integer value]
The height of a transmitting antenna at the top of a tower is 25m and that of receiving antenna is, 49m. The maximum distance between them, for satisfactory communication is LOS (Line-Of-Sight) is The value of K is___________.
(Assume radius of Earth is 64 * 10+5m) [Calculate upto nearest integer value]
Given, hT = 25m, R = 6400 km
hR = 49m
dm (Maximum distance for satisfactory communication)
dm =
dm =
=
=
=
k= 192
Similar Questions for you
According to question, we can write
Increment in height of tower = h2 – h1 = 500 – 125 = 375 m
Low pass filter will allow low frequency signal to pass while high pass filter allow high frequency to pass through
µ = A? /A? = 0.5 {A? = 20 volt, A? = 40 volt}
m (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10? }
c (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10×10³}
C? (t) = (A? + A? sin ω? t) sin ω? t ⇒ A? {1+ µsin ω? t} sin ω? t
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
