The surface of a metal is illuminated alternately with photons of energies E? = 4eV and E? = 2.5eV respectively. The ratio of maximum speeds of the photoelectrons emitted in the two cases is 2. The work function of the metal in (eV) is 

5 Views|Posted 5 months ago
Asked by Shiksha User
1 Answer
V
5 months ago

E? = φ + K?
E? = φ + K?
E? - E? = K? - K?
Now V? /V? = 2
K? /K? = 4; K? = 4K?
Now from equation (2)
⇒ 4 - 2.5 = 4K? - K?
1.5 = 3K?
K? = 0.5eV
Now putting this
Value in equation (2)
2.5 = φ + 0.5eV
φ = 2eV

Thumbs Up IconUpvote Thumbs Down Icon

Taking an Exam? Selecting a College?

Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.

On Shiksha, get access to

66K
Colleges
|
1.2K
Exams
|
6.9L
Reviews
|
1.8M
Answers

Learn more about...

Physics Dual Nature of Radiation and Matter 2021

Physics Dual Nature of Radiation and Matter 2021

View Exam Details

Most viewed information

Summary

Share Your College Life Experience

Didn't find the answer you were looking for?

Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics

or

Ask Current Students, Alumni & our Experts

Have a question related to your career & education?

or

See what others like you are asking & answering