What should be the height of transmitting antenna and the population covered if the televition telecast is to cover a radius of 150 km? The average population density around the tower is 200 / km2 and the value of Re = 6.5 * 106 m.
What should be the height of transmitting antenna and the population covered if the televition telecast is to cover a radius of 150 km? The average population density around the tower is 200 / km2 and the value of Re = 6.5 * 106 m.
d = 150 km
Population covered
Similar Questions for you
According to question, we can write
Increment in height of tower = h2 – h1 = 500 – 125 = 375 m
Low pass filter will allow low frequency signal to pass while high pass filter allow high frequency to pass through
µ = A? /A? = 0.5 {A? = 20 volt, A? = 40 volt}
m (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10? }
c (t) = A? sin ω? t {ω? = 2π×10×10³}
C? (t) = (A? + A? sin ω? t) sin ω? t ⇒ A? {1+ µsin ω? t} sin ω? t
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics Ncert Solutions Class 12th 2023
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering
