When a ball is dropped into a lake form a height 4.9 m above the water level, it hits the water with a velocity v and then sinks to the bottom with the constant velocity v. It reaches the bottom of the lake 4.0 s after it is dropped. The approximate depth of the lake is
When a ball is dropped into a lake form a height 4.9 m above the water level, it hits the water with a velocity v and then sinks to the bottom with the constant velocity v. It reaches the bottom of the lake 4.0 s after it is dropped. The approximate depth of the lake is
Total time (T) = 4 sec
Given u = 0 m/sec
a = g = 9.8 m/sec2
h = 4.9 m, t =?
t = 1 sec
'v' be the velocity with which ball hits the water v = u + at
= 0 + 9.8 * 1 = 9.8 m/sec
Time taken to reach the bottom of the lake from surface of the lake
= 4 – 1 = 3 sec
v = 9.8 m/se
Similar Questions for you
Let 't' be the time taken by B to meat A. &n
Let ‘t’ be the time taken by B to meat

A.
for A, u = 0
t = [2 + t]
h = 80m
a = 10 m/sec2
h = ut +
80 = 0 × t +
16 = (2 + t)2
t + 2 = 4
t = 2sec
Now for B
h = ut +
80 = 2u + 5 × 2 × 2
80 = 2u + 20
2u = 60
u = 30m/sec
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics NCERT Exemplar Solutions Class 12th Chapter Three 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering