A pulley of radius 1.5m is rotated about its axis by a force F = (12t – 3t2)N applied tangentially (while t is measured in seconds). If moment of inertia of the pulley about its axis of rotation is 4.5 kg m2, the number of rotation made by the pulley before its direction of motion is reversed, will be The value of K is ________.
A pulley of radius 1.5m is rotated about its axis by a force F = (12t – 3t2)N applied tangentially (while t is measured in seconds). If moment of inertia of the pulley about its axis of rotation is 4.5 kg m2, the number of rotation made by the pulley before its direction of motion is reversed, will be The value of K is ________.
r = 1.5 m
F = 12t – 3t2 N
l = 4.5 kgm2
No. of rev =
Similar Questions for you
Angular impulse = Change in angular momentum
[J] = [mvr]
[J] = [M1L2T–1]
By conservation of Angular momentum
Li = Lf

Position vector about O (r_o) = 5i + 5√3j
Force vector (F) = 4i - 3j
Torque about O (τ_o) = r_o × F
τ_o = (5i + 5√3j) × (4i - 3j)
τ_o = -15k - 20√3k = (-15 - 20√3)k
Position vector about Q (r_q) = -5i + 5√3j
Torque about Q (τ_q) = r_q × F
τ_q = (-5i + 5√3j) × (4i - 3j)
τ_q = 15k - 20√3k = (15 - 20√3)k
Kindly consider the following Image
r? = 10αt²î + 5β (t-5)?
v? = dr? /dt = 20αtî + 5β?
As L? = m (r? × v? )
So, at t=0, L=0
given L is same at t=t as at t=0
⇒ r? × v? = 0
⇒ (10αt²î + 5β (t-5)? ) × (20αtî + 5β? ) = 0
⇒ 50αβt² (î×? ) + 100αβt (t-5) (? ×î) = 0
⇒ 50αβt² k? - 100αβt (t-5) k? = 0
⇒ 50t² - 100t (t-5) = 0
⇒ 50t² - 100t² + 500t = 0
⇒ -
Taking an Exam? Selecting a College?
Get authentic answers from experts, students and alumni that you won't find anywhere else.
On Shiksha, get access to
Learn more about...

Physics System of Particles and Rotational Motion 2025
View Exam DetailsMost viewed information
SummaryDidn't find the answer you were looking for?
Search from Shiksha's 1 lakh+ Topics
Ask Current Students, Alumni & our Experts
Have a question related to your career & education?
See what others like you are asking & answering



